VYNMEDŽIŲ SODINIMAS IR PRIEŽIŪRA PIRMAISIAIS METAIS

Sodinukų laikymas prieš sodinimąIMG_3917

Tokie profesionalūs (vienus metus auginti lauke, parduodami plikomis šaknimis) vynmedžių sodinukai žiemos metu buvo laikomi specialiuose šaldomose patalpose, kontroliuojamos oro drėgmės ir temperatūros sąlygose, jų pumpurai padengti specialiu vašku, todėl buvo apsaugoti nuo išdžiūvimo ir priešlaikinio pumpurų prabudimo. Nerekomenduojame sodinukų laikyti nepasodintų ilgesnį laiką, nes jie gali išdžiūti ir neprigyti.  Jei yra būtinybė sodinukus laikinai (iki savaitės) sandėliuoti iki pasodinimo, prašome juos laikyti 2 – 10 °C temperatūroje (pvz. rūsyje, šaldytuve, garaže ar neapšviestame balkone). Reikia taip pat užtikrinti atitinkamą drėgmę, drėkinant sodinukus, o ypač šaknis vandeniu (purkštuvu). Sodinukus taip pat galima laikinai prikasti pavėsyje drėgnomis durpėmis, žemėmis ar smėliu ir laistyti, kad neperdžiūtų

Sodinimo laikas

Geriausias vynmedžių sodinukų sodinimo laikas mūsų klimato sąlygose yra paskutinė balandžio savaitė – gegužės pirma pusė. Dažniausiai tai būna balandžio – gegužės mėnesių sandūra. Tikslų laiką apsprendžia dirvožemio tipas ir temperatūra (7 – 10 °C), orai ir t.t.

Sodinukų paruošimas prieš sodinimą

IMG_3893Prieš sodinant sodinukų šaknis (galima ir visus sodinkus) būtina mirkyti kelias valandas  (12 – 24 h),  šaltame vandenyje, vengiant tiesioginių saulės spindulių.

Sodinukų šaknis patrumpinti reikia po mirkymo. Šaknis palikite kiek galima ilgesnes, rekomenduojame nukirpti tik galiukus ( apie 1-5 cm priklausomai nuo jų būklės) ir nedelsiant sodinti. Labai svarbu nukirpti jas aštriu įrankiu, kad likusios žaizdos būtų kuo mažesnės, lygios ir nesutrintos.

Atstumas tarp eilių ir vynmedžių

Sodinant vynmedžius eilėmis, kaip tai yra įprasta, geriausių eilių ašis yra šiaurė – pietus. Jei sodinate palei pastatą ar tvorą, tuomet dažniausiai eilė tęsiasi vakarų-rytų kryptimis.

Sodinant nedidelį vynuogyną, kur bus dvi ar daugiau vynmedžių eilių, o darbai bus atliekami rankiniu būdu atstumas tarp eilių gali būti 1,5 – 2,2 metro. Jei vynuogynas didesnis ir bus naudojama žemės ūkio technika šį atstumą gali tekti padidinti (dažniausiai iki 2,7 – 3 m), atsižvelgiant į technikos matmenys. Nepamirškite palikti vietos traktoriui apsisukit eilių galuose..

Tarp vynmedžių eilėje atstumas priklauso nuo veislės ir formavimo būdo. Vynines veisles rekomenduojame sodinti kiek tankiau – kas 1-1,5 metro, ypač augius hibridus galima ir kas 1,8 metro. Desertines veisles rekomenduojame sodinti kas 1,5-2 metrus.

Kuo ilgesnė vynmedžių eilė – tuo mažesnės išlaidos atramų įrengimui, skaičiuojant pagal vynmedžių kiekį.

Prieš sodindami atmatavę pažymėkite eilių galus ir, įtempę tarp galuose įbestų kuoliukų virvutę, sužymėkite vietas kur bus kasamos (ar gręžiamos) duobės vynmedžių sodinimui.

Sodinimas

DSCF6937

Geriausia kai žemė sodinimui jau yra paruošta iš rudens. Apie vietos vynuogynui pasirinkimą ir žemės paruošimą skaitykite čia (paspauskite ant nuorodos). Duobės turi būti pakankamo gylio ir pločio, kad šaknys  sodinant būtų išsklaidytos, nesusuktos. Prašome atkreipti dėmesį į sodinimo gylį. Jei sodinukas yra neskiepytas ji reiktų sodinti šiek tiek gyliau nei jis augo medelyne. Jei sodinukas skiepytas reikia atkreipti dėmesį į tai, kad: SKIEPO VIETA (SUSTORĖJIMAS) – TURI BŪTI 3 – 5 CM VIRŠ ŽEMĖS PAVIRŠIAUS! pflanzung9-komprimiertSkiepo vietą rudenį reikės apkasti žemėmis ar durpėmis prieš 3 pirmas žiemas ir atidengti pavasarį. Norint pagreitinti sodinukų augimą rekomenduojame po šaknimis į duobę įberti juodžemio ar komposto (tinkamo pH: 6 – 7). Jei dėsite perpuvusio mėšlo ar kitų trąšų, juos reiktų pakasti kiek gyliau, o iš viršaus užberti 5-10 cm žemės sluoksnį, kad apsaugotume šaknis nuo nudegimų. Sodinandami berkite smulkios (arba persijotos) žemės, dar šiek tiek likus vietos iki duobės viršaus, lengvai prispauskite žemę ir užpilkite 2-3 litrus vandens. Kai vanduo susigers užpilkite žeme iki reikiamo lygio. Derlingesnį dirvožemio sluoksnį reikia berti ant šaknų, o mažiau derlingą ant viršaus. Negalima lupti apsauginio vaško, ūgliai turi patys pro jį prasikalti !

Priežiūra pirmaisiais metais po pasodinimo

weinstock

 1. Jei yra pavasarinių šalnų rizika – rekomenduojame apkasti pasodintą sodinuką žemių ar durpių kauburėliu (tačiau atkasti reikia ypač atsargiai, kad nepažeistumėte pumpurų ar pradėjusių augti ūglių) arba kitaip apsaugti (agroplėvele, kibiru ir pan.). Praėjus šalnoms būtina atkasti sodinuką tiek, kad skiepo vieta būtų apie 3-5 cm virš žemės paviršiaus (jei sodinukas skiepytas), nes vynmedis gali pradėti leisti šaknis iš įskiepio.
 2. Jei yra rizika, kad jaunus ūglius nugrauš zuikiai, stirnos ar kiti gyvūnai galima sodinukus apsaugoti susuktu į ritinėlį plastikiniu tinkleliu ar specialiomis apsaugomis.
 3. Jaunus ūglius būtina parišti prie kuoliuko (pvz. bambukinio) kas 25-30 cm.
 4. Dažnai sodinukai išleidžia daugiau kaip 1 ar 2 ūglius. Tokiu atveju reikia palikti 2 stipriausius, o likusius (jiems pasiekus 15 – 20 centimetrų ilgį) nulaužti.
 5. Pirmą mėnesį po pasodinimo sodinukus reikia palaistyti (kartą per 1-2 savaites) 3-5 litrais vandens. Žinoma, jei nuolat lyja laistyti nebūtina. Taip pat reiktų palaistyti ir per vidurvasario sausras, jei tokių pasitaikys. Suaugusio vynmedžio Lietuvoje laistyti įprastais metais nereikia.
 6. Rekomenduojame profilaktiškai 1-2 kartus nupurkšti sodinukus fungicidais prieš tikrąją ir netikrąją miltligę. Pirmą kartą purkšti galima, kai ūgliai turi 5 lapus. Pirmaisiais metais daugiau purškimų paprastai neprireikia, nes lapijos nedaug ir yra geras vėdinimas.
 7. Tręšti pirmais metais nerekomenduojame!!! Galima paberti tik šiek tiek medžio pelenų baigiantis vasarai. Taip pat reiktų labai atsargiai elgtis su herbicidais.
 8. Jei ant šiemet pasodintų vynmedžių ūglių pasirodo žiedynai – nuskabykite juos. Žinome, kad nekantraujate paraguoti pirmųjų uogų, bet šie metai yra skirti šaknų sistemos auginimui, todėl visą energiją vynmedis turi skirti būtent tam. Kitais metais jis Jums atsidėkos. 🙂
 9. Jei nepatiesėte geotekstilės – ravėkite piktžoles ar kultivuokite benzininiu kultivatoriumi.
  Jei tarpueiliuose palikta žolė, reguliariai ją pjaukite. DSCF7626
 10. Pirmaisiais metais nerekomenduojame trumpinti ūglius ir šalinti posūnius. Papildomi lapai bus naudingi auginant šaknis. Rudeniop galite ūglius po truputi lenkti į skirtingas puses (bet nebūtina), kad būtų paprasčiau formuoti būsimą vynmedį. Nukritus lapams riekia genėti. Priklausomai nuo to kiek vynmedis paaugo palikite ne daugiau kaip 8-12 pumpurų vynmedžiui (pvz. po 5-6 ant kiekvieno ūglio, jei išaugo 2 ūgliai ir formuosite dvipetį vynmedį; arba 7+3, jei formuosite vienpetį vynmedį). Kitais metais galėsite pumpurų kiekį padvigubinti ir šakas pailginsite. Jei vynmedis paugo nedaug, nesijaudinkite – palikite tik 3-4 pumpurus, o būsimas daugiametes šakas suformuosite iš stipresnių ūglių kitais metais, toks genėjimas pirmaisiais metais netgi patartinas. Palikti rekomenduojame tik sumedėjusias ūglių dalis, kurių storis yra bent 7-8 mm.
 11. Žiemai net ir atsparių šalčiui veislių skiepo vietą (bent pirmus 3 metus) būtinai reikia apkasti žemėmis ar durpėmis (mažiausiai 15 cm sluoksniu), nes ji jautresnė šalčiui. Sumedėjusius ūglius po genėjimo reikia atsargiai prilenkti prie žemės, pritvirtinti ir taip pat uždengti žemėmis, keliais agroplėvelės sluoksniais, eglišakiais, durpėmis ar pan.

ĮSPĖJIMAI !!!

Nepalikite sodinukų, ar maišelių su sodinukais, ant saulės.

Nelupkite apsauginio vaško! Ūgliai pro jį prasikals patys.

Nedenkite sodinukų skaidria plėvele, nes gali nudegti jų lapai.

Netreškite duobės trąšomis arba šviežiu mėšlu, nes gali nudegti sodinukų šaknys. Tręšti iš anksto rekomenduojame tik atlikus dirvožemio tyrimus arba siūlome palaukti, kai jau vynmedžiams paaugs ir jei matysis maisto medžiagų trūkumas.

Sodinant nesuspauskite per daug žemės, kad prie šaknų patektų oras.

Comments are closed.